www.shirinpour.com

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
صفحه اصلی مقالات مقالات سرزمین نوروز بهمن 90- متن کامل مصاحبه ماهنامه "سرزمین نوروز" با آقای مهدی شیرین پور

 

 

 

 

 متن کامل مصاحبه "سرزمین نوروز" با آقای مهدی شیرین پور

ماهنامه سراسری فرهنگی،اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی

سال هشتم ، بهمن 90، شماره 42  

 

سرزمین نوروز: ضمن عرض سلام خدمت شما ، لطفا خودتان را برای خوانندگان سرزمین نوروز معرفی کنید.

با نام و یاد خدای مهربان. مهدی شیرین پور هستم. با افتخار عرض می کنم که گیلانی ام و طالش و متولد سال 1340 آلیان فومن و به وجود همه گیلانی های خوب و خونگرم مهربان ، به ویژه طالش زبان افتخار  می کنم. دوران تحصیلات را ابتدا در زادگاه خودم شروع کردم و بعد در گوراب زرمیخ صومعه سرا و در ادامه در فومن و نیز مشهد بودم. کارشناسی را در رشته علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری در دانشگاه علامه طباطبایی تهران خواندم و کارشناسی ارشد را در رشته جامعه شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی اخذ نمودم و طی خدمت نیز دوره های آموزشی سیاسی عقیدتی خوبی را سپری کردم . از سال 1368 ساکن تهران شده ام .

بنده یکی از پیشقراولان انقلاب در گیلان ( فومن ، صومعه سرا ) ، بخش ها و روستاهای منطقه بودم و حضور فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی خوبی داشته و دارم. در سوابق خدمتی 42 ماه افتخار حضور در جبهه و نیز افتخار خدمت در نهاد ها و سازمان های مهم و معتبرکشوری و لشکری را داشته ام که صبغه فرهنگی ، سیاسی و علمی و حقوقی دارند و نیز دهها مقاله و مطلب تاکنون از بنده در مطبوعات به چاپ رسیده که با مراجعه به سایت خودم www.shirinpour.com  ) ) می توانند ملاحظه بفرمایند.

ونهایتا در 25/4/1388 با سی سال خدمت از دانشگاه عالی دفاع ملی به افتخار بازنشستگی نائل آمدم و هم اکنون نیز به کارهای علمی، تحقیقی و فرهنگی و تدریس در دانشگاه اشتغال دارم.

سرزمین نوروز: چقدر دغدغه استان و زادگاه خودتان را دارید؟

قطعا دارم چون ما از نسلی هستیم که محرومیت های زیادی کشیده ایم، الان وضعیت خیلی بهتر شده و خواهد شد. من روستا زاده و کشاورز زاده ام و مشکلات زحمت کشان گیلانی ، به ویژه کشاورزان برنجکار  را می دانم و به محرومیت های استان نیز واقفم.

با افتخار عرض می کنم که طرح و پیشنهاد ادامه راه آهن از قزوین به رشت و انزلی و از آنجا از راه جاده کناره به مشهد مقدس در دولت آیت ا... هاشمی رفسنجانی از افتخارات این سرباز کوچک انقلاب بوده که آن زمان در دفتر ریاست جمهوری خدمت می کردم و الحمدا... راه آهن چند سالی است که در حال ساخت و آماده شدن است.

و نیز افتخار دارم که یکی از اعضای هیئت موسس "مجمع هم اندیشان پیشرفت گیلان" هستم که به عنوان یک سازمان مردم نهاد از جمعی از اندیشه ورزان و نیروهای دلسوز ، کیفی ،علمی گیلانی مقیم تهران در شرف تشکیل است و موانع پیشرفت گیلان را در سطح منطقه و ملی بررسی می کند که قطعا خبری خوشایند و شیرین برای هم استانی های ما خواهد بود و همکاری آن ها را نیز طلب می کند.

 سرزمین نوروز:  در تهران نیز دغدغه های خدمتی را دارید ؟

حتما دارم . با 23 سال زندگی در تهران ، شهروند تهران محسوب می شوم و انگیزه و دغدغه های زیادی برای خدمت دارم . از آلودگی هوای تهران رنج می برم و مدیریت شهری تهران و شورای محترم شهر تهران خوب کار کرده اند ولی هنوز مشکلات زیادی هست. شهرداری محترم در حمل و نقل عمومی به ویژه در مترو و اتوبوس های تند رو  ( BRT ) واقعا خوب عمل کرده ولی متاسفانه عدم همکاری دولت در تخصیص اعتباری که مصوب مجلس است ، به دلیل گروکشی های سیاسی ، موجب اختلال شده و در این راستا چرا باید 165 واگن خریداری شده در گمرک خاک بخورد و مردم به ویژه قشر محروم و متوسط جامعه برای ایاب و ذهاب این قدر دچار مشکل شوند و این جفا در حق مردم پایتخت است و با شعار عدالت طلبی دولت محترم ، هیچ تناسبی ندارد.

چندی پیش در جهت تسهیل و تسریع در رفت و آمد و ایاب و ذهاب بین غرب و شرق تهران و نیز کاهش آلودگی هوا و روان سازی معضل ترافیک ، احداث خط BRT از مبدا شهرک شهید باقری در غرب به شهرک امید در شرق و بلعکس در مسیر بزرگراه شهید همت را به شهرداری تهران پیشنهاد دادم که الحمد ا.. استقبال کردند و گفتند در حال بررسی و مطالعه است.

در حواشی تهران به ویژه حوالی اسلام شهر ، محرومیت های زیادی وجود دارد و ساکنان، مشکلات زیادی دارندو این مشکلات مسلما برای مهاجرین مضاعف است . به طور مثال ،   طالش های مقیم صالح آباد و حاشیه اسلام شهر که علاقه مند و مقید به مناسک و مراسم مذهبی خود هستند ، سالیان سال است که از داشتن مکانی بعنوان حسینیه محرومند و مجالس را با دشواری و سختی در خانه های کوچکشان که حتی کفاف زندگیشان را نیز نمیدهد برپا  می کنند.

 

سرزمین نوروز: چرا شماانگیزه خدمت زیادی دارید؟

سوال مهم و ظریفی است . من معتقدم افرادی که مخالف و منتقد نظام قبل از انقلاب بودند و در پیروزی انقلاب نیز شریک بودند به طور منطقی باید انگیزه خدمتی زیادی داشته باشند. در راس این ها ، حضرت امام خمینی ( ره ) معمار فقید انقلاب که با تحمل همه هزینه ها ، قلبش همیشه برای خدمت به اسلام ، انقلاب و مردم می تپید و معتقد بود که مردم ولی نعمتان ما هستند و پس از آن نیز خلف صالح ایشان - مقام معظم رهبری چقدر تاکید روی تولید علم ، خدمتگزاری و رسیدگی به وضعیت زندگی مردم بویژه اقشار محروم جامعه دارند و این بزرگواران از نظر انگیزه خدمتی در عالی ترین سطح قرار دارند. و در این راستا افراد انقلابی نیز به تبع ، انگیزهای زیادی دارند چون می خواهند عملا به اثبات برسانند که نظام قبل ؛ کارآمد نبود و اسلام و انقلاب اسلامی و ما انقلابیون کارآمد هستیم و لازمه این ادعا ؛ غیر از خدمتگزاری آگاهانه و عاشقانه نیست . لذا بنده در حد خودم هرجا که پیشرفت ، ترقی و پیروزی و موفقیتی باشد ، خوشحا ل و سرافرازم و بلعکس هرجا که رکود ، ایستایی ، پسرفت ، بدحالی و نارضایتی مردم را شاهد باشم بدحال و سرافکنده می شوم و در نتیجه احساس مسئولیت و وظیفه می کنم که نباید (( بی طرف )) باشم و باید در صحنه حضور موثر داشته باشم و توصیه های حضرت امام و مقام معظم رهبری نیز همین است که آدم های با انگیزه انقلابی دلسوز در جایگاه های خدمتی باشند تا انقلاب راحت تر به اهدافش برسد .

به قول شهید مظلوم دکتر بهشتی ، اینگونه مدیران حتی باید فدا بشوند تا حقانیت انقلاب به اثبات برسد و مردم به باور عملی برسند که انقلابیون برای تقسیم غنائم بین خودشان نیست که دست به انقلاب زده اند.

 

سرزمین نوروز: چقدر ارتباط با گیلانی های مقیم تهران دارید؟

نیروهای خوب ، کیفی ، متشخص ، انقلابی ، مذهبی ، علمی و ... گیلانی موثری در مرکز داریم که در همه صنوف و رشته ها و شغل ها و مهارت ها حضور دارند. بازاری های بسیار خوب و شریفی در صنف لاستیک ، رینگ ، روغن ، لوازم یدکی انواع ماشین آلات  و فرش داریم و نیز ماسوله یی ها که همه طالش زبان هستند. نیروهای کیفی خوبی در سطح مدیریتی و علمی اعم از طالش زبان و گیلک زبان در مرکز داریم که در مراکز علمی و آموزشی و مدیریتی به کار اشتغال دارند . پزشکان و مهندسان متخصص متعهدی داریم ، دانشجویان نخبه گیلانی داریم،علما و روحانیون برجسته ایی داریم، سرداران معروف و فرماندهان خوبی در سطح نیروهای مسلح و ارتش و سپاه و ناجا داریم. خیرین دلسوزی داریم ، کارگران ماهر زحمتکشی داریم. هنرمندان فرهنگ دوستی داریم . مدیران عالی رتبه یی داریم که توان بالای مدیریتی دارند. به طور نمونه در شهرداری ، صداو سیما ، دانشگاه ها و ... مشغول خدمتند و در چند سال پیش نیز افتخار داشتیم که یکی از برادران مومن ، متعهد و انقلابی طالش زبان ، فرماندار تهران بودند و این ها ، سرمایه های بسیار خوب و گرانسنگی هستند که متاسفانه از این همه پتانسیل و توان ،استان گیلان، بهره چندانی را تاکنون نبرده که به نظرم ، محل اشکال بوده و آسیب کمی نیست. و بنده مفتخرم به این سرمایه ها و در صددم که با پشتیبانی و حمایت   این ها ، ما بتوانیم ضمن ایجاد انسجام بیشتر ، در خدمتگزاری موثر باشیم.

سرزمین نوروز:  چگونه شد که به فکر شرکت در انتخابات نمایندگی مجلس به عنوان کاندیدا شدید ؟

در راستای حفظ و صیانت از انقلاب و دستاوردهای آن که به عبارتی ؛ همان خدمتگزاری به مردم محسوب می شود ، بنده نیز مسائل سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی را رصد می کردم و احساس کردم که می توانم در این عرصه وارد شوم و با آسیب شناسی که انجام دادم متوجه شدم که باید نمایندگان و مجلس قوی تری داشته باشیم . در راستای حل مشکلات و ایجاد بسترهای لازم برای توسعه و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی پایدار ، متاسفانه با برنامه چشم انداز و ایده آلی که در نظر داریم فاصله زیادی داریم و متعاقب آن ؛ روشن است که یک دولت کارآمد و خوب ؛ محصول یک مجلس خوب و توانمند است . بدین ترتیب ، با انگیزه خدمت صادقانه و رویکرد های جدید ، منتقدانه وارد این رقابت سیاسی شده ام و بجد باور دارم که در صورت انتخاب شدن ، می توانم خدمتگزار خوبی در سنگر مجلس باشم.

 

سرزمین نوروز: جناب آقای شیرین پور از دیدگاه شما لازمه رشد و توسعه اقتصادی چیست ؟

متاسفانه  ازبدو انقلاب تاکنون و با توجه به آثار سوء اقتصادی که در زمان رژیم سابق بود و اقتصاد کاملا وابسته بود، در زمان انقلاب نیز بلافاصله ، مشکلات زیادی را ایجاد کردند و متعاقب آن جنگ را تحمیل کردند و انواع تحریم ها ، کارشکنی ها و نهایتادوران بازسازی و همه و همه ، که مجال کارکردن را گرفتند. دولت ها نیز نوسان داشتند و هم اکنون نیز وضعیت خوبی نداریم. سرنوشت اقتصاد دچار روزمرگی شده و با آزمون و خطا پیش می رود و اقتصاد معیوبی داریم و هیچ برنامه یی برای اقتصاد نداریم. وقتی که نفت 10 دلار بود ، این مشکلات وجود داشت و الان که 120 دلار هست نیز وجود دارد و حتی بیشتر شده است!

میدانیم که موتور محرکه اقتصاد ، تولید است و در تولید باید جاذبه های لازم وجود داشته باشد. مسلما تولید هست که اشتغال ایجاد می کند و از نظر کارشناسان ، موانع تولید و اشتغال  کشور عبارتند از :

1.      واردات بی رویه از چین

2.      تحریم ها

3.      پایین بودن سطح تکنولوژی

4.      نداشتن ساز و کارهای مناسب برای تشویق صادرات

5.      اجرای ناقص هدفمند کردن یارانه ها

6.      اجرای ناقص اصل 44

به هر حال ، این وضعیت اقتصادی که داریم زیبنده ملت و انقلاب ما نیست. علیرغم همه مشکلات ، ما نیز از همه ظرفیت و توان ملی مان بهره نبرده ایم . ما کارشناسان زبده و اقتصادی دانان حاذق ، کم نداریم، ولی مدیریت کارآمدی در سطح کلان باید داشته باشم که بتواند با جذب و بهره گیری از همه استعدادهای علمی کشور، فارغ از خطوط و جناح های سیاسی ، با استفاده بهینه از تجارب دنیا به درمان اقتصاد معیوب و بیمارمان بپردازیم. نهایتا با ایمان و اعتقاد در مرحله اول و کار و تلاش صادقانه در مرحله دوم می توانیم به اقتصاد پویا و چشم انداز ترسیم شده برای رشد و توسعه دست یابیم.

سرزمین نوروز : با این اوصاف به نظر شما یک نماینده ی مجلس باید دارای چه ویژگی هایی باشد ؟

با توجه به وضعیت سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی امروز کشور ، من 20 ویژگی را برای یک نماینده کارآمد قائل هستم که عبارتند از :

1-وفاداری به اسلام و جمهوری اسلامی

2- در خط امام بودن

3- اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه

4- مزین به اخلاق و تقوای الهی

5-امین و صادق

6-متعهد

7-شجاعت

8- تخصص و تجربه

9-برخوردار از شعور سیاسی

10- شیفته خدمت

11-منتقد

12- حافظ ارزشهای اسلام و انقلاب

13- وطن دوستی و حافظ منافع کشور

14-اندیشمند ، دلسوز

15- مرتبط مستمر با مردم

16-حامی و خدمتگزار محرومین

17- ساده زیست و از قشر متوسط جامعه

18-منادی وحدت

19- وامدار دیگران نبودن

20- توان جذب حداکثری و دفع حداقلی

سرزمین نوروز: ما از لحاظ فرهنگی دارای سابقه غنی و تمدنی دیرینه هستیم ، متاسفانه در این سال های اخیر مورد هجوم فرهنگی بیگانگان قرار گرفته ایم از نظر جنابعالی راهکارهای مقابله با این هجوم ها چیست ؟

بزرگترین ویژگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ، اتحاد و همدلی اقوام مختلفی است که زیر پرچم کشورمان تحت عنوان نام ایران ، کشوری واحد را تشکیل داده اند. اگر ما ارزش های فرهنگی قومیت ها و قبایل و تاثیرات و کارکردهایشان را برای مردم روشن سازیم و به آنها بها بدهیم . مطمئنا فرهنگ های بیگانه جایگاهی برای خودنمایی نخواهند داشت .خوب ، سال های سال استعمار فرهنگی غرب خودش را به عنوان فرهنگ برتر مطرح کرده و با رسانه های تبلیغی موثری که در اختیار داشته اند کارهای زیادی انجام داده اند ، ما باید مصونیت سازی کنیم.

سرزمین نوروز:دوره قبل مجلس شورای اسلامی طرحی با عنوان استان تالش  مطرح شد نظر جنابعالی در طرح این موضوع چیست ؟

اگر این طرح در راستای انسجام بیشتر و بهتر نقاط تالش نشین مطرح شود و از دفاعیات قوی و منطقی برخوردار باشد و وجاهت قانونی به خود بگیرد، قطعا موضوعیت  خواهد داشت و حمایت و پشتیبانی خواهد شد و برای تالش زبانان نیز خوشایند خواهد بود و نهایتا گلی دیگر بر گلستان ایران جلوه گر خواهد شد که زیبایی و طراوت خاصی به قوم اصیل تالش خواهد بخشید .

سرزمین نوروز: یکی از آفت های انتخابات ، وعده وعیدهایی است که برخی از آنها حتی با پیروزی کاندیدای مد نظر مجال مطرح شدن را پیدا نمی کنند و مسلما مورد استفاده خیل عظیم کاندیداها در شهرهای مختلف کشور قرار می گیرد. به نظر حضرت عالی ریشه این وعده ها در چیست ؟

وظیفه مجلس در دو بعد اساسی خلاصه می شود : یکی وضع قوانین و دوم نظارت بر حسن اجرای قوانین. معتقدم ، نباید وعده های غیر عملی و غیر ممکن به مردم داد ، زیرا آسیب زاست . نماینده ، مدیر اجرایی و مسئول خدمات عمرانی نیست. این توقعات از کاندیداها بیشتر در شهرستان ها مطرح است که معمولا کارآیی نمایندگان را بیشتر با همین معیار      می سنجند که در واقع محل اشکال است. منشاء  این توقعات را من عرض می کنم . یکی این که در قبل از انقلاب ، حکومت به نماینده مجلس که منتصب بود و منتخب مردم که نبودند ، اعتباری می داد و او چه بسا کاری هم به خاطر خالی نبودن عریضه انجام می داد و مردم را سرگرم می کردند و این را ما به ارث برده ایم. دیگری نیز وجود مشکلات و کمبود های شهرستان هاست . مسلما باید مرتفع شود و توقعات درستی نیز هست و باید برطرف شوند . بله ، در اخذ تخصیص اعتبار استان ، نماینده در مجلس نقش دارد و با توجه به نیاز های حقیقی حوزه انتخابیه اش ، اعتبار مطالبه کند ، ولی در زمینه اجرایی، مدیران اجرایی شهرستان ها باید فعال و پای کار باشند و درست و به موقع عمل کنند و نقش نماینده در شهرستان صرفا ، نظارت در حسن اجراست.و دیگر اینکه ، چرا این وعده وعیدها را می دهند ؟ چون رای بیاورند و متاسفانه تبلیغات انتخاباتی ، آسیب هایی دارد که من به سهم خود در سالیان گذشته ، مطالبی نوشته ام که در مطبوعات به چاپ رسیده و موجود است .

نقل به مضمون عرض می کنم که یکی از نمایندگان در یک برنامه تلویزیونی می گفتند

که در حضور مقام معظم رهبری ، یکی از نمایندگان شهرستان ، گفت که اگر این وعده وعید ها را ندهند انتخاب نمی شوند، آقا گفتند ، خوب انتخاب نشوند. عرض می کنم به هر قیمتی نباید وارد مجلس شد و سخت معتقدم که (( هدف )) ، (( وسیله )) را توجیه نمی کند. هدف خدمتگزار که مقدس است وسیله و ابزار مقدس نیز می خواهد. ما در رفتار و اخلاق انتخاباتی جدا به ((فرهنگ سازی )) نیازمندیم که متناسب با انقلاب و نظام اسلامی ما باشد. به نظر بنده ، شاید نیمی از حوادث انتخابات سال 88 که به فتنه منجر شد ناشی از اخلاق و رفتار انتخاباتی ناصواب بود . کاندیداهای انتخاباتی در بدو فعالیت ، باید مزین به اخلاق ، انصاف و اصول انسانی باشند و در غیر این صورت ، قانون گزار خوبی قطعا نخواهند بود.

سرزمین نوروز: به امید روزهای خوب برای شما ، اگر در پایان صحبتی دارید بفرمایید؟

بنده هم از شما به خاطر وقتی که در اختیار من قرار دادید سپاسگزارم و امیدوارم خداوند این فرصت را در اختیار من قرار دهد که بتوانم به هم وطنانم ، صادقانه خدمت کنم و برای شما و مردم شریف استان ، بالاخص تالشان غیور و ولایت مدار آرزوی سربلندی و پیروزی دارم.

از همشهری ها و هم استانی های خوب و عزیزم می خواهم که روز 12 اسفند پا به پای مردم شریف و انقلابی تهران در پای صندوق های رای حاضر شده و به کاندیداهای مورد نظرشان رای دهند.

به دلیل پرهیز از اسراف تبلیغی و نیز بضاعت مالی ، توان تبلیغی گسترده را ندارم ، لذا عزیزان خود ، اطلاع رسانی را به عهده گرفته و در این امر از سایت خودم کمک بگیرند.

 

 

 

 
تبلیغات

استخاره آنلاین با قرآن کریم